Formalności przy ślubie z obcokrajowcem

Niegdyś wzięcie ślubu z osobą z innego państwa wiązało się z bardzo wieloma uciążliwymi formalnościami. Dodatkowo panowało wiele stereotypów odnośnie różnych narodowości, przez co wiele relacji nie kończyło się ślubem, a jedynie związkiem partnerskim. W obecnych czasach jest to o wiele prostsze i postrzegane dużo lepiej.

Ślub z osobą z innego kraju

ślub z obcokrajowcemJeżeli nasz partner pochodzi z innego kraju możemy zastanawiać się jakie problemy staną nam na drodze, gdy zdecydujemy się na ślub z obcokrajowcem. Niegdyś był to temat bardzo drażliwy, gdyż wiele osób nie chciało dopuścić do tego typu relacji w swojej rodzinie. Mimo to w obecnych czasach dokonanie formalności w przypadku ślubu z osobą innej narodowości nie jest tak trudne. Formalności związane ze ślubem są zależne przede wszystkim od tego jaki typ ślubu to będzie. Może to być ślub cywilny, w przypadku którego mamy najmniej trudności, gdyż wystarczy dobór odpowiednich papierów. Ślub kościelny może być już większą zagwozdką, gdy musimy udać się na rozmowę z konsulem danego kraju. Jeśli osoba jest spoza granic Unii Europejskiej musimy również dokonać wizyty u konsula, która w tej sytuacji jest niezbędna. Istnieją również małżeństwa jednostronne, czyli ślub osoby wierzącej i niewierzącej. Zgodę na taką ceremonię może wyrazić jedynie biskup, a strona niewierząca musi zobowiązać się do tego, aby nie ingerować w wiarę małżonka i dzieci. 

Ślub z osobą innej narodowości w obecnych czasach jest o wiele prostszy, ponieważ mamy o wiele mniej uprzedzeń do tego tematu niż niegdyś. Wystarczy poszukać informacji, które pozwolą nam ustalić jakiego typu dokumentów potrzebujemy, aby uwierzytelnić akt ślubu. Dodatkowo niekiedy jedna ze stron może być zobowiązana do przyjęcia chrztu tuz przed ślubem.