Noże o bezpiecznych parametrach

 

Nóż to bardzo przydatne narzędzie. Wbrew pozorom nie powstał po to, by robić krzywdę. Służył on do wielu rzeczy i służy nadal. Każdy z niego korzysta codziennie, np. robiąc sobie jedzenie. Oczywiście zastosowanie ma także w podróży, w warsztatach, naprawdę wszędzie. Czy nóż jest bezpieczny? Jeśli dobrze korzystamy – tak. Dodatkowo możemy kupować takie, które są bezpieczniejsze niż inne. 

Jaki jest bezpieczny nóż?

bezpieczne nożeBezpieczny nóż to dla niektórych oksymoron. Jasne, że składa się on z powierzchni ostrej, która ma ciąć. Jednak jeśli nie skierujemy jej w stronę człowieka, to nic się nie stanie. A czym charakteryzują się bezpieczne noże? Przede wszystkim rękojeścią, która spełnia kilka norm. Najważniejszą z nich jest antypoślizgowość. Jeśli rączka od noża ją posiada nie zajdzie ryzyko tego, że się wyślizgnie podczas używania. Tak samo jest z zakończeniem rękojeści od strony ostrza. Powinna być wypukła, aby podczas cięcia twardych rzeczy dłoń nie zjechała na powierzchnię tnącą. A co z samym ostrzem? Podobno im ostrzejsze tym lepsze. Ostrość należy dobierać pod zastosowanie noża. Metal z którego jest ostrze wykonane powinien również charakteryzować się pewną antypoślizgowością, tak, aby podczas cięcia nie ześlizgiwało się. Zazwyczaj jedna ze stron powinna być stępiona, co umożliwi dociśnięcie noża do przedmiotu, który tniemy. Ostatnim, co sprawi że nóż jest bezpieczny będzie pochwa. Musi być twarda, wzmocniona na krawędziach, aby nie została przecięta. Konieczne jest, by nóż pod żadnym pozorem nie wyślizgiwał się.

Kupując ostrza, które spełniają te wymogi będziemy korzystać z bezpiecznych noży. Wiemy, że nie przydarzy się żaden wypadek. Będziemy mogli dociskać, ciąć bez ześlizgiwania i przenosić nóż w pochwie bez możliwości wypadnięcia. Gorąco zachęcam do kupowania noży z tymi parametrami.