Ocieplenie natryskowe pianką PUR

Coraz częściej możemy spotkać się z termomodernizacją starych budynków. Do właściwej i skuteczniej izolacji domów przykłada się coraz większą wagę. Ma to przecież ogromne znaczenie w późniejszym użytkowaniu domu. Im lepiej zaizolowany budynek, tym będzie on tańszy w utrzymaniu.

Zalety piany do izolacji

ocieplanie pianąWarstwa izolacji to w dzisiejszych czasach norma w przemyśle budowlanym. Tak jak kiedyś stawiano domy z cegły niczym nieocieplone, tak teraz nie wyobrażamy sobie domu bez izolacji termicznej. Jednym z nowoczesnych sposobów na skuteczną termoizolację domu jest ocieplanie pianą. Izolacje natryskowe stosowane są coraz częściej i coraz chętniej, ponieważ wykorzystywana do nich pianka PUR odznacza się doskonałymi parametrami. Najważniejszy jest oczywiście współczynnik przewodzenia ciepła, który w tym wypadku jest znacznie korzystniejszy niż w popularnym polistyrenie czy wełnie mineralnej. Producenci oferują nam dwa rodzaje pianki PUR, zamkniętokomórkową i otwartokomórkową. Różnią się one nieco właściwościami, a co za tym idzie zastosowaniem. Pianka zamkniętokomórkowa składa się z mikroskopijnych pęcherzyków o budowie zamkniętej. Ma świetną odporność na działanie wody, ale nie jest paroprzepuszczalna. Po wyschnięciu jest sztywna, dlatego może być narażona na uszkodzenia mechaniczne. Stosuje się ją wszędzie tam, gdzie zastosowanie znajduje popularny styropian. Pianka otwartokomórkowa natomiast jest paroprzepuszczalna, elastyczna, ma postać przypominającą gąbkę. Sprawdzi się tam, gdzie normalnie wykorzystalibyśmy wełnę mineralną. Ocieplanie pianą wykonywane jest za pomocą natrysków. Materiał przygotowuje się już na miejscu budowy i natryskuje z użyciem specjalnego agregatu.

Ze względu na nieznajomość technologii nakładania pianki oraz na brak odpowiedniego sprzętu nie jesteśmy w stanie wykonać tego typu izolacji samodzielnie. Warto jednak zainwestować w sprawdzoną ekipę, która nie rozrobi składników pianki z wodą dla oszczędności na materiale, a wykona prace fachowo. Tylko wtedy będziemy mogli cieszyć się superciepłą izolacją przez kolejne dekady.