Rower do jazdy w plenerze i nie tylko

Sprawdzają się na bardziej wymagających trasach, ale spokojnie można się nimi poruszać również po asfalcie. Rowery górskie, bo o nich mowa, to wciąż jedne z najpopularniejszych modeli w tym segmencie. Używają ich zarówno dzieci, jak i dorośli. Tego typu sprzęt sprawdzi się w lesie, na przełajowej ścieżce, a także na bardziej pofalowanym terenie, w końcu określenie „górskie” w nazwie zobowiązuje. Jeśli jednak sporo czasu spędzacie, jeżdżąc po mieście lub ścieżkach rowerowych, to górskie modele również się sprawdzą.

Jaki rower górski wybrać?

rowery górskie rometWybierając górski rower należy mieć na uwadze kilka kwestii, które wpływają na użytkowanie sprzętu. Oczywiście rozmiar ma znaczenie. Chodzi głównie o wielkość kół. Wiadomo, że jeśli szuka się modelu dla dziecka, to trzeba znaleźć taki, na którym będzie się ono dobrze czuło i przede wszystkim jazda będzie komfortowa. W przypadku rowerów dla dorosłych warto zastanowić się nad tym, w jakich warunkach terenowych najczęściej będą używane. Jedni wolą przejażdżki po ścieżkach rowerowych, inni ścigają się w maratonach. Od przeznaczenia sprzętu zależy, jaki powinniśmy wybrać. Wielu producentów oferuje szeroką gamę rozmaitych modeli, choćby rowery górskie romet dostępne są w wielu różnych opcjach. Bardzo istotnym aspektem jest bezpieczeństwo, na szczęście tarczowe hamulce, montowane między innymi we wspomnianych modelach Romet, gwarantują skuteczna pracę. To ważne chociażby w przypadku jazdy pod górę i z góry. Wówczas koniecznie trzeba dbać o bezpieczne poruszanie się. Udział w wyścigach to pomysł wielu osób na spędzanie wolnego czasu. W tym przypadku dobrze jest poszukać roweru stosunkowo lekkiego, ale jednocześnie o mocnej ramie, gdyż na wymagających zawodach sportowych jest to konieczne. Poza tym podczas wyboru roweru górskiego warto zwrócić uwagę na elementy, które mają wpływ na komfort podróżowania. Wygodne siodełko to podstawa, podobnie jak kierownica razem z chwytami. Chodzi o to, by komfortowo trzymało się tę część jednośladu, co ma wpływ na prowadzenie.

Inne aspekty rowerowej jazdy także są istotne. Na górskich lub leśnych terenach dobrze jest posiadać szeroki zakres biegów, by jeździło się łatwiej. Oświetlenie także ma wpływ na komfort oraz bezpieczeństwo podczas jazdy. Oczywiście do wyboru są modele rowerów w różnych barwach, co dla wielu osób także ma znaczenie. Oczywiście dla początkujących rowerzystów trzeba wybrać mniej skomplikowany sprzęt, to też ważna kwestia. Na szczęście również pod tym względem wybór jest dość szeroki, więc każdy powinien znaleźć coś dla siebie.